Povodně aktuálně, počasí online

ČHMÚ: Česko zasáhnou vydatné deště, další přijdou v sobotu, hrozí vzestupy

29.5.2013 - 19:30Číslo výstrahy: PVI_2013/41

Tato výstraha upřesňuje plošný výskyt nebezpečných bouřkových jevů pro dnešní (středeční) odpoledne a rozšiřuje nebezpečné jevy o stupně povodňové aktivity spojené s vydatným deštěm, který se vyskytne během zítřejšího (čtvrtečního) dne.

Přes naše území bude postupovat okluzní fronta k východu. Zítra počasí u nás bude ovlivňovat tlaková níže.

Během středečního odpoledne a večera se v Čechách a na západě Moravy budou místy vyskytovat bouřky (s nejnižším stupněm nebezpečí), ojediněle doprovázené nárazy větru (kolem 20 m/s, tedy 70 km/hod.) a kroupami. Srážky v bouřkách mohou ojediněle dosáhnout 30 mm. Bouřky budou během noci na čtvrtek postupně ustávát.

Zítra v ranních hodinách od jihovýchodu začne pršet a intenzivní a trvalejší srážky se postupně během dne budou přesouvat k západu. Na většině území očekáváme, že se srážkové úhrny do páteční půlnoci budou pohybovat od 15 do 30 mm a ojediněle kolem 50 mm, zejména v horských oblastech na severu a severozápadě Čech.

Vzhledem k předpovídaným srážkám očekáváme v zasažených oblastech výrazné vzestupy hladin. Předpokládáme, že nejvýrazněji se zvednou hladiny na tocích odvodňující severní pohraniční hory, kde v povodí Lužické Nisy nelze vyloučit i dosažení 3. stupně povodňové aktivity (SPA). Vzestupy s dosažením nižších SPA je možno očekávat i na přítocích horního Labe a Berounky.

Ve čtvrtek dopoledne situaci na základě aktuálních informací budeme upřesňovat.

Vydal: ČHMÚ


TIP: Počasí online + srážky online


Předpověď srážek podle modelu ALADINKomentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Radar srážek ČR

Předpověď srážek

Meteoalarm

Návštěvnost

Počasí teď

Počasí online

Blesky na Evropou

Povodňová situace

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí