Povodně aktuálně, počasí online

ČHMÚ: Nebezpečí povodní na horských tocích

 
PŘEDPOVÉDNÍ VÝSTRAŽNÁ INFORMACE ČHMÚ a ODBORU HMZ VGHMÚř
Přes jižní Skandinávii dále k východu bude postupovat hluboká tlaková níže (EMMA) spojená s frontálními systémy, které ovlivní počasí u nás.
Během noci na sobotu bude jihozápadní vítr zesilovat na silný 10 až 15 m/s, na horách 15 až 25 m/s s nárazy 25 až 35 m/s (90 až 125 km/h), na hřebenech hor ojediněle až 40 m/s (144 km/h). Během soboty se změní na západní až severozápadní a v noci na neděli přechodně zeslábne. V neděli dopoledne vítr opět zesílí na původní hodnoty, tedy 10 až 15 m/s, na horách 15 až 25 m/s s nárazy 25 až 35 m/s (90 až 125 km/h). Tento vítr zeslábne v neděli večer.
!!! Na většině území ČR se bude jednat o nejsilnější vítr od výskytu KYRILLA z ledna 2007 !!!!
Na frontálním systému očekáváme do sobotního rána srážkové úhrny 5 až 15 mm, na horách 10 až 25 mm, na hřebenech ojediněle kolem 40 mm. Od sobotního rána do pondělního rána očekáváme další srážkové úhrny 5 až 15 mm, na horách 10 až 40 mm. Vzhledem k předpokládaným srážkovým úhrnům bude docházet na tocích ke všeobecnému vzestupu hladin. Prudké vzestupy a dosažení stupňů povodňové aktivity předpokládáme během sobotního dne na horských tocích v oblastech se sněhovou pokrývkou, zejména na Šumavě, kde mohou být překročeny úrovně 2., ojediněle i 3.stupňů povodňové aktivity. V západních Čechách v oblasti Českého lesa očekáváme možnost výskytu 1. až 2. stupně povodňové aktivity, výjimečně i 3. SPA. V oblasti Jizerských hor, Krkonoš a Orlických hor mohou být zaznamenány 1., ojediněle 2. SPA.
Doporučení ke zmírnění následků velmi silného větru:
 • Je předpovídán intenzivní nebezpečný jev s extrémním stupněm nebezpečí. Je proto nezbytná nejvyšší ostražitost a potřeba sledování informací o meteorologické situaci. Lze očekávat materiální škody na velkém území a ohrožení životů.
 • Pro omezení škod na majetku je nutno zabezpečit okna, skleníky, lehčí věci, ukotvit stavební jeřáby apod.
 • Doporučuje se omezení pohybu venku. Je nutno nezdržovat se zejména v okolí vyšších a starších budov a v blízkosti větších stromů. To platí i pro pobyt v autě. Je-li to možné, přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách. Silný vítr také významně ztěžuje chůzi a dýchání.
 • Doporučuje se omezení jízd autem. V případě jízdy je nutno přiměřeně snížit rychlost. Náhlý boční náraz větru může automobil učinit neovladatelným, případně jej vytlačit ze silnice nebo převrátit. To platí i pro prázdné nebo poloprázdné nákladní auto a kamion.
 • Dávat pozor na možnost pádu drátů vysokého napětí. Pokud leží na zemi, zásadně se k nim nepřibližujeme.
 • Lze očekávat omezení v dopravě, možnost výpadků elektrického proudu, polomy v lesích.
 • V případě podmáčeného terénu může dojít k vyvracení stromů.

 • Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha/


  Komentáře k článku  Vložte komentář


  Jméno (požadováno)

  Web

  Příspěvek (požadováno)


  Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

  Radar srážek ČR

  Předpověď srážek

  Meteoalarm

  Návštěvnost

  Počasí teď

  Počasí online

  Blesky na Evropou

  Povodňová situace

  Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí