Povodně aktuálně, počasí online

ČHMÚ varuje před vzestupy hladin řek v Beskydech a Jeseníkách

27.04.2017 - 12:55Nad střední Evropou se nadále vlní studená fronta.

Na většině našeho území očekáváme pokračování srážek, které budou většinou dešťové, v polohách nad 700 m a krátkodobě místy i v polohách pod touto hranicí sněhové nebo smíšené. Předpokládáme, že zejména během druhé poloviny noci napadne v polohách nad 800 m 5 až 10 cm, na hřebenech (zejména na území Jihočeského kraje) až 15 cm nového sněhu. Do zítřejšího (28.4.) rána očekáváme úhrny převážně v intervalu od 5 do 15 mm, vyšší úhrny jsou předpokládány v oblasti Šumavy (do 25 mm), Českomoravské vrchoviny (do 20 mm), Jeseníků (do 25 mm) a Beskyd (do 40 mm). Srážky budou pokračovat i během pátku a do rána 29.4. se očekávají úhrny většinou opět od 5 do 15 mm, v Beskydech až do 35 mm.

Hladiny většiny toků byly do dnešního rána mírně rozkolísané, výraznější vzestupy jsme zaznamenali v důsledku většího nasycení půdy na tocích odvodňujících Jeseníky a Beskydy. Nejvíce stouply hladiny toků v povodí Opavy, kde došlo v některých profilech k překročení 1. a 2. SPA. V současné době dochází k výraznějším vzestupům v povodí Odry, kde byl dosažen 1. SPA v profilu Kozlovice (Ondřejnice) a vlivem manipulací na VD také v profilu Žermanice (Lučina).

V reakci na další srážky očekáváme během dneška u toků odvodňujících Jeseníky kulminace a postupné poklesy hladin. Opětovné vzestupy očekáváme opět během zítřka. V závislosti na hranici sněžení a skupenství srážek se nedá vyloučit dosažení 1. SPA.

Toky odvodňující Beskydy budou během dnešního dne stoupat. Vzestupy mohou být výrazné a nelze vyloučit překročení 1. SPA, ojediněle i 2. SPA v profilech v povodí Odry, Ostravice a Olše. Vzestupy budou pokračovat i během zítřka. Hladiny ostatních toků budou kolísat nebo mírně stoupat v závislosti na aktuálním rozložení srážek. V povodí Úslavy a Radbuzy nelze během zítřka a v sobotu vyloučit dosažení 1. SPA.


 

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚKomentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Radar srážek ČR

Předpověď srážek

Meteoalarm

Návštěvnost

Počasí teď

Počasí online

Blesky na Evropou

Povodňová situace

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí