Povodně aktuálně, počasí online

Povodňové ohrožení hrozí celému Plzeňskému kraji, varuje ČHMÚ

28.5.2014 - 12:05 VÝSTRAHA ČHMÚ
Tato výstraha zvyšuje stupeň nebezpečí intenzity bouřek pro kraje Vysočina a Zlínský a prodlužuje výskyt bouřek v krajích na severu a severovýchodě Moravy a ve Slezsku. Zároveň přidává výstrahu na vydatný déšť pro Plzeňský a Jihočeský kraj a stupně povodňové aktivity pro všechny kraje zasažené intenzivní srážkovou činností (bouřky, vydatný déšť).
Do střední Evropy zasahuje od východu mělká brázda nižšího tlaku vzduchu. Během noci na čtvrtek začne přes naše území od severu postupovat od severu studená fronta. Za ní k nám pronikne chladnější vzduch.
Ve středu a v noci na čtvrtek se budou místy vyskytovat velmi silné bouřky, které budou opět doprovázeny zejména přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 mm a také kroupami. Méně intenzivní (silné) bouřky očekáváme v kraji Jihomoravském, kde se mohou úhrny ojediněle pohybovat kolem 35 mm. Zeslabení bouřkové činnosti očekáváme v oblasti Čech a Vysočiny v průběhu 1. poloviny noci na čtvrtek a na severu Moravy a ve Slezsku ve čtvrtek ráno. Během čtvrtka budou srážky pokračovat ve formě deště, který bude na přecházející frontě od severu trvalý. Zeslabení a následné ustávání srážek předpokládáme od severu ve čtvrtek odpoledne, na jihu území ve večerních hodinách.
V oblasti západních a jihozápadních Čech se bude vyskytovat trvalý a vydatný déšť po většinu období středy, noci na čtvrtek a čtvrtka, kdy spadne 10-40 mm, ojediněle kolem 50 mm srážek. Intenzita srážek může být ve středu přes den ojediněle zesílena bouřkovou činností.
V důsledku očekávané intenzivní srážkové činnosti během dnešního dne předpokádáme opětovné vzestupy na horních úsecích nejvíce postižených povodí (zejména Klabava a Úslava), kde hladiny opět mohou dosáhnout úroveň 3. SPA. Na ostatních tocích v povodí Berounky lze očekávat dosažení 1. SPA a ojediněle nelze vyloučit dosažení vyšších stupňů SPA. Na dolním toku Berounky v profilu Beroun předpokládáme dosažení 1. SPA kolem zítřejšího poledne.
Vzhledem k vysoké nasycenosti území může dojít při očekávaných bouřkách s přívalovými srážkami k lokálnímu zatopení povrchovým odtokem a ke vzestupům menších vodních toků, s možností dosažení úrovně SPA.
V Praze nelze během zítřka vyloučit mírné překročení 1.SPA, a to v důsledku zvýšeného přítoku z Berounky a manipulací na VD Vrané.
--+ V oblastech zasažených přívalovými srážkami lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů, podemletí komunikací apod.
 • Přívalový déšť může ojediněle vést k zatopení níže položených míst, sklepů apod.
 • Při průtoku vody přes komunikace či jejich zatopení nevjíždět do vody, pozor na podemletí krajnic a mostů.
 • Nutno vyvarovat se veškerých aktivit v korytě toku a v bezprostředním okolí (koupání, jízda lodí, apod.).
 • Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru ČR.
 • Sledovat vývoj situace a jeho prognózu (veřejnoprávní televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ).

 • Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha/  Komentáře k článku

  Karel www.asio.cz/cz/hospodareni-s-destovymi-vodami-mesto říká
  28.05.2014

  Tak snad se situace zlepší, přece jen teď bylo dlouho počasí nic moc..držte se.  Vložte komentář


  Jméno (požadováno)

  Web

  Příspěvek (požadováno)


  Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

  Radar srážek ČR

  Předpověď srážek

  Meteoalarm

  Návštěvnost

  Počasí teď

  Počasí online

  Blesky na Evropou

  Povodňová situace

  Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí