Povodně aktuálně, počasí online

Silné bouřky doprovodí na jihu Čech i vydatný déšť

31. 5.  2016 - 12:50 VÝSTRAHA ČHMÚ

 

Tato výstraha rozšiřuje stávající výstrahu o silný déšť a dosažení povodňových stupňů v jihozápadních a jižních Čechách.
Počasí u nás ovlivňuje rozsáhlá oblast nižšího tlaku vzduchu.
V jižních a jihozápadních Čechách se bude dnes (31.5.) i zítra (1.6.) vyskytovat déšť, místy trvalejší a vydatnější. Během dnešního odpoledne a zítřka očekáváme na jihu a jihozápadě Čech místy 60 až 80 mm, ojediněle až 90 mm srážek. Intenzita deště může přechodně zesílit při ojedinělých bouřkách.
Vydatné srážky v povodí horní Vltavy, zejména v Novohradských horách a na Šumavě nasytily vrchní vrstvu půdy a zvedly hladiny toků. Další srážky, které očekáváme během úterý a středy, mohou zvednout vodní stavy až nad úrovně povodňových stupňů (SPA). Očekáváme, že vydatnost deště bude prostorově velmi nerovnoměrná a proto v některých povodích může dojít k výrazným vzestupům až nad SPA a jinde bude situace výrazně klidná. Z hlediska dosažení SPA jsou nejnáchylnější menší a střední toky v povodí Otavy, Blanice, Vltavy po České Budějovice a Malše. Riziko dosažení vyšších SPA je malé, ale nelze ho vyloučit. Doporučujeme sledovat aktuální vývoj hydrometeorologické situace.
Na ostatním území očekáváme dnes odpoledne a večer bouřky, ojediněle intenzivní s přívalovými srážkami s úhrny kolem 40 mm, kroupami a nárazy větru kolem 20 m/s (72 km/h).
Silné bouřky se mohou vyskytnout i v dalších dnech, pravděpodobně až do konce týdne.


Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ

 

Komentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Radar srážek ČR

Předpověď srážek

Meteoalarm

Návštěvnost

Počasí teď

Počasí online

Blesky na Evropou

Povodňová situace

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí